o penzionu
ceník ubytování
fotogalerie
okolí
poptávka
kontakt

... okolí


Jablonné v Podještědí je malé malebné městečko ležící na úpatí Lužických hor přibližně 30 km západně od Liberce. Město a okolí je velmi bohaté na historické stavby, přírodní krásy a turistické zajímavosti. Jablonné je jedním z historicky nejstarších měst na českém severu.

Historie
Město vzniklo kolem roku 1240 na obchodní cestě z Čech do Lužice. První zmínka o něm z roku 1249 souvisí s Havlem z Lemberka, který patřil k důvěrníkům krále Václava I. Havel v blízkosti města vystavěl hrad Lemberk a po roce 1250 založil s manželkou Zdislavou klášter nové dominikánské řehole. Zdislava vynikala léčitelským uměním a milosrdným srdcem, sama se obětavě starala o chudé nemocné. V následujících staletích město střídalo majitele a to až do roku 1706.Za josefínských reforem byl v roce 1788 zrušen dominikánský klášter a téhož roku postihl město zničující požár - v centru města zůstalo stát jen asi 10 domů. Od listopadu 1914 byl na okraji města vybudován zajatecký tábor pro Rusy jichž zde bylo internováno okolo 14000. Poválečný pokus o odtržení pohraničních území a zřízení tzv. Provincie Deutschbohmen zastavil příchod československého vojska v prosinci roku 1918. Ke konci druhé světové války přicházeli do Jablonného uprchlíci jak z východních území, tak i z rozbombardovaného Německa. Poválečná léta byla pro město obdobím velkých změn. Textilní průmysl byl nahrazen sklářským. Podnik Precioza dodnes zaměstnává mnoho obyvatel Jablonného. Po roce 1989 zde byla utlumena zemědělská výroba a postupně se začíná rozvíjet cestovní ruch.

Zajímavosti v místě a okolí
Z hlediska možností které poskytuje Jablonné v Podještědí svým návštěvníkům je třeba zmínit zejména Baziliku minor sv.Vavřince a sv.Zdislavy, státní zámek Lemberk, státní zámek Zákupy, zříceninu Ralsko, turistické trasy, koupaliště, atd.. Daleko to odtud není ani do Liberce, České Lípy či Nového Boru, které lze navštívit díky dobrému spojení i prostředky veřejné dopravy. Rekreační charakter města byl posílen vybudováním kempinku a koupaliště v šedesátých letech, a také k němu přispívá i blízkost turisticky velmi přitažlivých Lužických hor.
Jablonné v Podještědí - Radnice
Jablonné v Podještědí - Bazilika - noční pohled
Jablonné v Podještědí - Bazilika
Jablonné v Podještědí - Koupaliště
Hrad Lemberk
Bývalý farní kostel sv. Kříže - Vyhlídková věž


Liberec - metropole severních Čech, k jehož návštěvě jste srdečně zváni, leží v liberecké kotlině mezi Ještědským hřbetem a Jizerskými horami. Město leží pouhých 25 km od hranic s Polskem a Německem a 100 km od Prahy.

Historie
Historie města sahá do doby, kdy těmito místy vedly obchodní cesty. Jelikož přechod Ještědského hřebene byl pro obchodníky se zbožím příliš náročný, bylo nutné vytvořit místo pro odpočinek. Liberec tedy vznikal jako otevřená tržní obec a to později určilo i jeho tvář. Malá osada, poprvé zmiňovaná roku 1352, se během 15. a v první polovině 16. století postupně měnila na poddanské městečko, což písemně potvrdil roku 1577 císař Rudolf II.. Na konci 16. století díky mimořádné stavební aktivitě vznikly první kamenné stavby, které na dlouhou dobu určily charakteristický ráz města. Nové zásadnější proměny zaznamenal Liberec v druhé polovině 18. století, kdy bylo centrum města zastavěno zděnými domy v klasicistních formách. Počátek 19. století pak znamenal rozvoj textilního průmyslu a tedy i průmyslové architektury, což napomohlo k získání statutu samostatného města. V té době vznikla řada reprezentativních budov, které městu dodávaly majestátnost odpovídající jeho významu. Liberec býval 2. největším městem v Čechách hned po Praze. Byly zde 3 konzuláty, 50 textilních továren, 60 továren zaměřených na kovoprůmysl, mimo jiné i na výrobu automobilů RAF.

Zajímavosti v místě a okolí
V současné době nabízí Liberec řadu zajímavostí. Město se pyšní mnoha významnými budovami, např. radnicí, postavenou v novorenesančním stylu a dokončenou v roce 1893, jež je symbolem bohatství a hospodářského i kulturního rozvoje města. Za budovou radnice se nachází Divadlo F. X. Šaldy z roku 1893. Budova spořitelny, muzea a obchodní komory z let 1901 - 02 tvoří zlaté jádro historické části města, jehož ozdobou je pak vilová čtvrť Lidových sadů z přelomu 19. a 20. století, která dokresluje tehdejší rozmach Liberce. Liberec je někdy nazýván také městem pod Ještědem. Vrchol Ještědu vzpínající se do výše 1012 metrů, zdobí moderní věž, která se stala dominantou celého kraje. Originální konstrukce architekta Karla Hubáčka byla oceněna prestižní Perretovou cenou a stala se českou „Stavbou století“. Za příznivého počasí, poskytuje vrchol hory překrásný výhled na celý Liberecký kraj, siluetu Krkonoš, německou a polskou příhraniční oblast. K nejnavštěvovanějším zařízením města patří Zoologická zahrada, která je zapojena do mezinárodních chovných programů, pečuje o dvacet druhů v přírodě téměř vyhynulých zvířat. Uvidíte mnoho exotických zvířat v čele s ojedinělými bílými tygry a vzácnými takiny zlatými a pro děti je připraven dětský vláček, houpačky a skluzavky. V liberecké Botanické zahradě, která se pyšní nejmodernějšími skleníky v Čechách, se pěstuje sedm a půl tisíce druhů rostlin různých vegetačních zón, v parku lze objevit až tisíc pět set rostlinných druhů. Unikátní jsou cenné sbírky orchidejí, masožravých rostlin a expozice australské flóry. Za každého počasí vás uvítá Centrum Babylon – kde najdete velký lunapark s nerůznějšími klasickými pouťovými atrakcemi, ale i moderními elektronickými hrami, nákupní městečko s malebnými obchůdky, galerii, zábavní a hazardní herny, bowling, stylové kavárny, bary a restaurace, internetovou kavárnu a velký aquapark – s vodními skluzavkami, tobogány a dalšími vodními atrakcemi.
Liberec - Liberecká radnice
Liberec - ZOO Liberec - bílý tygr
Liberec - Zámeček - objekt města
Liberec - Zimní pohled na Ještěd
Ještěd - Rozhledna
copyright PENZION U BUDULÍNKA s.r.o. ® 2005
webdesign by ABi
optimalizováno pro rozlišení 1024x768px